Racing Results 2017

CLICK here to view the Summary of the Season’s Micro Racing results

CLICK ON THE plus symbol TO VIEW RESULTS

  • Spring Series 1 - 1st May

    No Race
  • Spring Series 2 - 7th May

    No race
  • Spring Series 3 - 14 May

    No race
  • Combined Clubs RHYC - 20 May

  • Spring Series 4 - 28 May

    No race
  • Spring Series 5 - 29 May

    1 Muscle  
    2 Takita  
    3 Indecision  
  • Evening Race 1 - 2 June

    No wind - No race
  • Summer Series 1 11 June

     1  Takita
     2  Indecision
  • Combined Clubs PMSC 17 June

    Combined Clubs Race 2 .   PMSC   17th June 2017

    Results are corrected as of 17:52 on June 21, 2017


    (NOTE:  I have deleted the Sail Number column to make the table fit narrower screens)

    Overall

    Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: NHC1, Entries: 27, Scoring system: Appendix A

    Rank Boat Class Club HelmName NHC1 R1 R2 Total Nett
    1st Alchemy Impala RHYC Ed Harrison 0.897 1.0 4.0 5.0 5.0
    2nd Smokey Too SJ30 HDSC Ady Pells 0.936 6.0 2.0 8.0 8.0
    3rd Katla J30 Stour Ian Pavey 0.966 5.0 3.0 8.0 8.0
    4th Bushwakka Trapper 250 TS HDSC Simon Garner 0.883 7.0 7.0 14.0 14.0
    5th Jester Dufour 32 Classic RHYC Patrick York 0.932 9.0 6.0 15.0 15.0
    6th Shadow Beneteau Oc. 41,1 PMSC Graham & Theresa Wiseman 1.033 12.0 11.0 23.0 23.0
    7th Sunrider Sadler 32 RHYC Tom Dixon 0.880 17.0 8.0 25.0 25.0
    8th Time Off II Bavaria 37 Cruiser RHYC Will Finch 0.972 19.0 9.0 28.0 28.0
    9th Berlingo Mini 650 Transat Stour Robin Dutton 0.991 28.0 DNC 1.0 29.0 29.0
    10th Sea Shanty Maxi 1000 RHYC David Neville 0.934 2.0 28.0 DNC 30.0 30.0
    11th Streaker Dehler 34 Stour Neil Manning 0.934 3.0 28.0 RET 31.0 31.0
    12th Pilgrim Bavaria 34 HPYC Mike Perkins 0.940 4.0 28.0 DNC 32.0 32.0
    13th Loup de Mer First 260 Spirit Stour Tony Power 0.897 28.0 DNC 5.0 33.0 33.0
    14th Get Kracking GK29 HDSC Gavin Antliff 0.862 8.0 28.0 DNF 36.0 36.0
    15th Embers Hunter Horizon 27 DK Shotley Tim Mckenzie 0.869 28.0 DNC 10.0 38.0 38.0
    16th Jameerah J/120 RHYC Simon Ruffles 1.090 10.0 28.0 DNC 38.0 38.0
    17th Isis Contessa 32 RHYC Nick Morgan 0.881 11.0 28.0 DNC 39.0 39.0
    18th Tortola Bavaria 36 Cruiser PMSC Tim Sandell 0.979 28.0 DNC 12.0 40.0 40.0
    19th Astrea Starlight 35 PMSC Rick Kirkup 0.935 13.0 28.0 DNC 41.0 41.0
    20th Windrush Barbican 30 RHYC Allan Jones 0.847 14.0 28.0 DNC 42.0 42.0
    21st Boomerang Sadler 25 PMSC Steve Penn 0.827 15.0 28.0 DNF 43.0 43.0
    22nd Silver Wain Tradewind 33 Shotley Jon Humby 0.853 16.0 28.0 DNC 44.0 44.0
    23rd Applejack Monark 700 PMSC Steve Miller 0.810 18.0 28.0 DNC 46.0 46.0
    24th Stardust Stella HPYC Philip Waring 0.805 28.0 DNC 28.0 DNC 56.0 56.0
    24th Stormalong Westerly Storm 33 OOD Shotley Nathaniel Mullet 0.918 28.0 DNC 28.0 DNF 56.0 56.0
    24th Jack Flash Beneteau 211 Stour Colin Garnham 0.856 28.0 DNC 28.0 DNF 56.0 56.0
    24th Fin Beneteau 21.7S RHYC John Brooke 0.852 28.0 DNC 28.0 DNF 56.0 56.0


    R1

    Start: Start 1, Finishes: Place

    Rank Boat Class Club HelmName NHC1 Elapsed Corrected Points
    1 Alchemy Impala RHYC Ed Harrison 0.897 2:55:29 2:37:25 1.0
    2 Sea Shanty Maxi 1000 RHYC David Neville 0.934 2:52:37 2:41:13 2.0
    3 Streaker Dehler 34 Stour Neil Manning 0.934 2:53:06 2:41:41 3.0
    4 Pilgrim Bavaria 34 HPYC Mike Perkins 0.940 2:53:44 2:43:19 4.0
    5 Katla J30 Stour Ian Pavey 0.966 2:49:25 2:43:39 5.0
    6 Smokey Too SJ30 HDSC Ady Pells 0.936 2:55:48 2:44:33 6.0
    7 Bushwakka Trapper 250 TS HDSC Simon Garner 0.883 3:10:37 2:48:19 7.0
    8 Get Kracking GK29 HDSC Gavin Antliff 0.862 3:15:27 2:48:29 8.0
    9 Jester Dufour 32 Classic RHYC Patrick York 0.932 3:01:32 2:49:11 9.0
    10 Jameerah J/120 RHYC Simon Ruffles 1.090 2:37:28 2:51:38 10.0
    11 Isis Contessa 32 RHYC Nick Morgan 0.881 3:15:29 2:52:13 11.0
    12 Shadow Beneteau Oc. 41,1 PMSC Graham & Theresa Wiseman 1.033 2:54:07 2:59:52 12.0
    13 Astrea Starlight 35 PMSC Rick Kirkup 0.935 3:15:45 3:03:02 13.0
    14 Windrush Barbican 30 RHYC Allan Jones 0.847 3:42:00 3:08:02 14.0
    15 Boomerang Sadler 25 PMSC Steve Penn 0.827 3:48:43 3:09:09 15.0
    16 Silver Wain Tradewind 33 Shotley Jon Humby 0.853 3:45:23 3:12:15 16.0
    17 Sunrider Sadler 32 RHYC Tom Dixon 0.880 3:41:02 3:14:31 17.0
    18 Applejack Monark 700 PMSC Steve Miller 0.810 4:05:58 3:19:14 18.0
    19 Time Off II Bavaria 37 Cruiser RHYC Will Finch 0.972 3:29:10 3:23:19 19.0
         

    R2

    Start: Start 1, Finishes: Place

    Rank Boat Class Club HelmName NHC1 Elapsed Corrected Points
    1 Berlingo Mini 650 Transat Stour Robin Dutton 0.991 3:33:00 3:31:05 1.0
    2 Smokey Too SJ30 HDSC Ady Pells 0.945 3:46:00 3:33:34 2.0
    3 Katla J30 Stour Ian Pavey 0.977 3.53.50 3.48.27 3.0
    4 Alchemy Impala RHYC Ed Harrison 0.918 4:12:35 3:51:52 4.0
    5 Loup de Mer First 260 Spirit Stour Tony Power 0.897 4:22:40 3:55:37 5.0
    6 Jester Dufour 32 Classic RHYC Patrick York 0.933 4:19:40 4:02:16 6.0
    7 Bushwakka Trapper 250 TS HDSC Simon Garner 0.885 4:34:35 4:03:00 7.0
    8 Sunrider Sadler 32 RHYC Tom Dixon 0.873 4:43:05 4:07:08 8.0
    9 Time Off II Bavaria 37 Cruiser RHYC Will Finch 0.961 4:35:40 4:24:55 9.0
    10 Embers Hunter Horizon 27 DK Shotley Tim Mckenzie 0.869 5:40:55 4:56:15 10.0
    11 Shadow Beneteau Oc. 41,1 PMSC Graham & Theresa Wiseman 1.024 4:53:53 5:00:56 11.0
    12 Tortola Bavaria 36 Cruiser PMSC Tim Sandell 0.979 5:53:00 5:45:35 12.0
    13 Streaker Dehler 34 Stour Neil Manning 0.948 RET 28.0
    13 Get Kracking GK29 HDSC Gavin Antliff 0.864 DNF 28.0
    13 Boomerang Sadler 25 PMSC Steve Penn 0.814 DNF 28.0
    13 Stormalong Westerly Storm 33 OOD Shotley Nathaniel Mullet 0.918 DNF 28.0
    13 Jack Flash Beneteau 211 Stour Colin Garnham 0.856 DNF 28.0
    13 Fin Beneteau 21.7S RHYC John Brooke 0.852 DNF 28.0
  • Summer Series 2 - 18 June

    DNF Muscle
    DNF  Takita
    DNF  Indecision
    DNF 50/50

    Serious problems with weed

  • Summer Series 3 - 25 June

  • Evening Race 2 - 1 July

  • 21 Mile Race - 2 July

  • Summer Series 5 - 9 July

  • Summer Series 6 - 16 July

  • Combined Clubs HPYC - 22 July

  • Summer Series 7 - 23 July

  • Summer Series 8 - 30 July

  • Autumn Series 1 - 6 August

  • REGATTA - 12 August

  • REGATTA - 13 August

  • Autumn Series 2 - 20 August

  • Combined Clubs Shotley SC - 26 August

  • Autumn Series 3 - 27 August

  • Autumn Series 4 - 28 August

  • Autumn Series 5 - 3 September

  • MICRO WORLDS - 9 September

  • MICRO WORLDS - 10 September

  • Autumn Series 6 - 17 September

  • Combined Clubs H&DSC - 23 September

  • Round the Cans - 24 September

  • Autumn Series 7 - 8 October